Výchovný poradce

Mgr. et Mgr. Jana Pelikánová, DiS.

• email: zsvyzlovka@gmail.com
  • tel. :  702 087 567
  • Konzultační hodiny: po mailové či telefonické domluvě

Kontakt na pedagogicko-psychologickou poradnu Středočeského kraje

Informace pro zákonné zástupce žáků:
Na základě rozhodnutí vedení PPP Středočeského kraje přebírá spádově Základní školu Vyžlovka, okres Praha – východ

Pedagogicko-psychologická poradna středočeského kraje

• pracoviště Říčany u Prahy (budova ZŠ u Říčanského lesa)
  • Školní 2400/4
  • 251 01 Říčany
  • Tel.: 731 417 201, 606 681 827
  • Email: ricany@pppsk.cz
  • Poznámka: je nutno se předem objednat s velkým časovým předstihem!

Úloha výchovného poradce

• poradenství při řešení problémů žáků (školní neúspěchy, kázeňské problémy, konfliktní situace, obtížné životní situace)
  •  péče o žáky se specifickými poruchami učení (dyslexie, dysortografie, dysgrafie, dyskalkulie, dyspraxie)
  • tvorba IVP (individuálně vzdělávacích plánů) pro žáky se spec. poruchou učení
  • práce s mimořádně nadanými žáky a žáky znevýhodněnými
  • zajištění spolupráce s pedagogicko-psychologickou poradnou, speciálně vzdělávacími centry a dalšími orgány státní správy (OSPOD apod.)
  • poradenství při výběru dalšího vzdělávání (volba povolání), pomoc při vyplňování přihlášek

Profesionální vztahy výchovného poradce

a) Žáci

1. Výchovný poradce považuje za prvořadou a klíčovou záležitost zájmy dětí- žáků, které má v péči.
  2. Zajišťuje, aby žáci chápali podstatu a cíl spolupráce s výchovným poradcem či intervence v co nejvyšší míře (s ohledem na věk, mentální úroveň a schopnosti žáků)

b) Rodiče

1. Výchovný poradce vysvětluje rodičům nebo zákonným zástupcům podstatu spolupráce nebo profesionální intervence, které se týkají jejich dítěte.
  2. Výchovný poradce seznamuje rodiče či zákonné zástupce s vypracovaným Individuálním vzdělávacím plánem (u integrovaných žáků, studentů).
  3. Výchovný poradce projednává s rodiči nebo zákonnými zástupci plány podpory jejich dítěte a způsob spolupráce.

c) Vztahy k odborníkům jiných profesí

1. Výchovný poradce se snaží navázat a udržet kooperativní pracovní vztahy s odborníky příbuzných profesí a přistupuje k nim se stejným respektem a ochotou ke spolupráci, jako ke kolegům ze své profese.
  2. Zná okruh kompetencí a hranice kompetencí u odborníků příbuzných profesí.